Cabral.ro pagina 349

1500
  • 122

1500 de posturi publicate

Sper ca v-au placut, macar cateva. Sper ca v-au facut sa zambiti sau chiar sa radeti, parte dintre ele. Sper ca o parte v-au facut sa va puneti niste intrebari. Sper ca ati dezbatut cu drag subiectele. Sper ca nu s-au irosit… Sper ca v-au ajutat cu ceva. … si sper sa mai treaca ceva… citește tot 1500 de posturi publicate

stau pe net
  • 18

Raspuns

Ma bucur ca postul Bloggerii mari a generat un val de reactii misto, asta era si ideea. Din cate am citit pe alte bloguri si in comentariile postului respectiv, marea majoritate, in covarsitoare parte, considera ca a-ti promova blogul punand link in clar in comentariile blogului altcuiva e lipsa de bun-simt, si asta ma bucura.… citește tot Raspuns

Pisica neagra si iubirea

Teoretic n-au nici o legatura, nu? Pentru ca partea cu pisica neagra e o superstitie tampita, iar iubirea este ceea ce ne dorim cu totii (sau, oricum, parte buna dintre noi)… E, prietenul Bogdan are o teorie groaznic de simpla, si o explic in cele de mai jos. Hai s-o luam insa cu inceputul, sa-l… citește tot Pisica neagra si iubirea

Nisa III (Monte Carlo)

Ieri am furat o jumatate de zi si-am dat o fuga pana la Monte Carlo. Biletul de autobuz costa 1 euro (one way), si din Nisa faci 40 de minute (cum reusesc oamenii astia sa sustina curse de autobuz interurbane cu 1 euro biletul… nu stiu). Monte Carlo e in stare de asediu, se pregatesc… citește tot Nisa III (Monte Carlo)

Un zambet.

Da, stiu, suna a cliseu cand auzi „Echipa noastra e ca o familie” dar, din intamplare sau nu, echipa asta cu care imi petrec zilele si noptile chiar e ca o mare familie (galagioasa, mancacioasa si intotdeauna contra-cronometru dar intotdeauna cu chef de munca). Si pentru ca am primit astazi comentariul de mai jos, de… citește tot Un zambet.

Fotografia de amator

Convingerea mea este simpla: fata de cele cateva mii de poze pe an reusite de catre fotografii profesionisti, exista milioane de fotografii superbe reusite de catre fotografii amatori. Cel care va reusi sa stranga o parte sanatoasa din acest database enorm va avea la indemana o forta incredibila: memoria vizuala a milioane de oameni. Exista… citește tot Fotografia de amator

Bloggerii mari.

Notă: Blogurile/bloggerii pot fi aranjate/aranjați într-o certă ordine folosind întru ordonare mai multe criterii. Blogger mic sau mare se referă în cazul acestui post la o categorisire bazată exclusiv pe trafic. Fără opăreli imbecile, că nu e cazul, iar discuția se duce fără nicio nominalizare a vreunuia din una dintre tabere. – mi-am facut si eu blog… citește tot Bloggerii mari.

Nisa II

Se pare ca se deconstipa traficul aerian, asa incat sunt sanse sa venim spre casa… In acest timp muncim cu drag si spor dar spre seara gasim si ceva timp pentru haladuit pe strazile din Nisa (ca daca spuneam „strazi Nisene ma lua pancreasul la junghiuri). Ce iese repede in evidenta este ca francezul din… citește tot Nisa II

Ipocrizia omului.

Omul, luat per ansamblu, poate fi interpretat in mii de feluri. Poate fi vazut ca o fiinta iubitoare si atenta cu semenii lui, poate fi vazut ca o specie atenta cu mediul si cu alte specii, poate fi vazut ca… in sfarsit, cred c-ati inteles ideea. Daca stai insa si te uiti in urma, daca… citește tot Ipocrizia omului.

Traiesti. Sau doar respiri?

Procentual depinde de la uman la uman, insa eu cred ca viata majoritatii ar trebui sa se imparta in: – lucruri ce trebuiesc facute (munca, treaba prin casa, chestii de rezolvat); – lucruri misto (un film bun, o iesire cu prietenii, o bicla prin parc sau o discutie constructiva cu oameni pe care merita sa-i… citește tot Traiesti. Sau doar respiri?

Nisa I

Suntem aici de vreo saptamana si mai avem cateva zile de stat (intre timp vanam informatiile despre vulcanul indarjit pufaitor de nori de cenusa si praf, sperand ca nu trebuie sa ne intoarcem acasa pe jos…). Orasul este… superb! Atunci cand am ajuns l-am comparat direct cu Mamaia, in ignoranta noastra, caci asa arata promenada.… citește tot Nisa I

O mana de ajutor si-un cap de ata…

– Zoli-baci, romanii au probleme cu criza asta, putem sa-i ajutam cu ceva? – Te Bator, stii cum se spune, decat sa-i dai la om un peste, mai bine il inveti sa pescuiasca… – Nem tudom vorba asta mei Zoli… – Pai decat sa le dam franghii si sapun, mai bine deschidem fabrica de spanzuratori,… citește tot O mana de ajutor si-un cap de ata…